30.11.1975: Steve Jobs získává kritickou půjčku 5 000 dolarů

Image doesn't exist
Foto: Gandalf

Ačkoliv to může dnes vypadat tak, že chudák Steve Wozniak oddřel veškerou práci na Apple I a Steve Jobs se prostě svezl na jeho práci, pravda je jinde. Steve Wozniak by Apple I nikdy neprodal, pokud by nebylo vyjednávajícího talentu Steva Jobse (nebo jeho pole narušení reality).

Klíčovou se ukázala také půjčka, se kterou byla nově vzniklá společnost schopna splnit objednávku na 50 počítačů. Ačkoliv by zisk činil 25 000 dolarů, nikdo ze tří spoluvlastníků Apple (Steve Jobs, Steve Wozniak, Ron Wayne) neměl 5 000 dolarů, které potřebovali na nákup  součástek nutných k sestavení počítače Apple I.

Steve Jobs musel využít veškerý svůj vyjednávací talent, aby si zajistili 90ti denní půjčku 5 000 dolarů a pak přesvědčil dodavatele, aby dovolili Apple nakoupit díly v ceně 15 000 dolarů na kredit. Věřitelé tak vlastně půjčovali peníze firmě, která dosud nevydělala ani dolar. Steva Jobse však napadla spásná myšlenka, aby zavolali Paula Terrella a ověřili si, že opravdu u nich objednal počítače, takže budou schopni plnit své závazky. Právě 7.4.1976 byla půjčka Apple Computer schválena.

Půjčka a provoz Apple měl však bohužel i negativní dopad. Díky tomuto způsobu hospodaření odchází z Apple Ron Wayne. A Steve Jobs se bude muset vydat hledat jiného partnera.

Prameny:

 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License