30.11.2002: Safari

Image doesn't exist
Foto: Gandalf

Právě 7. ledna se na svět dostala první veřejná beta verze webového prohlížeče Safari od Apple. Tento prohlížeč se od systému Mac OS X 10.3 "Panter" stal základním systémovým prohlížečem systému Mac OS X.

Později s uvedením iPhone se dostal také do iPhone OS jako hlavní prohlížeč a dostal se také na Windows XP, Vista, Windows 7.

Historie

Až do roku 1997 se všechny počítače Macintosh dodávaly s prohlížečem Netscape Navigator a Cyberdog. Internet Explorer for Mac byl později uvolněn jako základní webový prohlížeč Mac OS 8.1 jakou součást pětileté dohoy mezi Apple a Microsoftem. Během této doby, Microsoft uvolnil tři velké verze Internet Exploreru pro Mac, který se bundloval s Mac OS 8 a Mac OS 9, ačkoliv Apple pokračoval v distribuce Netscape Navigatoru jako alternativě. Microsoft připravil verzi i pro Mac OS X (IE 5), která se stala základním prohlížečem tohoto systému až do vypuštění Mac OS X 10.2

7. ledna 2003 na lednovém Macworldu v San Franciscu Steve Jobs oznamoval, že Apple vyvíjí vlastní webový prohlížeč Safari, postavený na větvi KHTML. Současně také oznamoval první beta verzi OS X. Následovalo mnoho neoficiálních beta verzí, až do verze 1.0. Původně byly k dispozici pouze verze pro stažení, v Mac OS X 10.3 již byl v základní konfiguraci a IE 5 byl pouze jen jako alternativní prohlížeč.

V dubnu 2005, Dave Hyatt, jeden z vývojářů Safari u Apple dokumentoval jeho pokroky v opravách chyb Safari, které mimo jiné dovolily vyhovět Acid2 testu vyrobeném Web Standard Projektem. Safari se stalo prvním webovým prohlížečem, které tento test úspěšně splnil. Safari 2.0 jak bylo očíslováno bylo jediným webovým prohlížečem distribuovaným v Mac OS X 10.4. Tato verze měla 1,8x vyšší výkon než původní 1.2.4, ale neobsahovala opravy pro Acid2. Nezbytné změny nebyly k dispozici koncovým uživatelům, pokud si nesestavili WebKit zdrojový kód. Teprve verze 2.0.2 tyto změny obsahovala.

Odkazy z novinek:

 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License