30.11.1993: Power Computing získává první licenci na počítač Macintosh

Image doesn't exist
Foto: Gandalf

PowerComputing byla společnost založená Stevem Kahngem a podporovaná Elsireno Piolem, z Olivetti, který nakonec pomohl společnost zafinancovat.

Piol viděl PowerPC jako klíč pro ukončení dominance Microsoftu a Intelu v počítačovém průmyslu a chtěl aby PowerComputing začal vytvářet PowerPC počítače. Olivetti investovala 4 milióny dolarů a Kahng přidal svých 5.

Původně to vypadalo, že PowerPC revoluci nebude vést Macintosh, ale OS/2. IBM však se systémem OS/2 na platformě PowerPC neměla štěstí. Žádný výrobce neměl zájem na tomto operačním systému (který byl mimochodem vyspělejší než verze OS/2 pro x86 a Windows), protože by mohl zničit své vztahy s Microsoftem. Výsledem bylo, že Mac OS byl jediným standardem pro tuto platformu a Kahng se mohl pouze přizpůsobit.

V dubnu 1994 (měsíce po té, co se Power Macintosh objevil na trhu), Apple založil licenční kancelář, která měla pomoci přesvědčit jiný výrobce aby začaly prodávat klony Maca. Z té doby je také satirické video "I think We're a Clone Now".

Vyjednávání s většími a bohatějšími společnostmi selhalo a Apple stále nechtěl mluvit s menšími společnostmi. Steve Kahng se k jednání u Apple dostal až na žádost Olivetti. V červnu 1994 se Kahng setkal s vedoucím licenční kanceláře, Russem Irwinem, který mu dal přístup ke specifikacím Power Macintoshe, které potřeboval. Během této doby, Power Computing najal mnoho důležitých lidí, mezi jinými Carla Hewitta a Gary Davidiana z PDM skupny v Apple, která produkovala Power Macintosh a jeho software.

Když Power Computing získal nezbytné informace, práce pokročily velmi rychle. První funkční prototyp byl dokončen v říjnu 1994. Prototyp byl ve standardní ATX skříních, používal standardní VGA monitor a PS/2 myš a klávesnici, ale běhal s Mac OS. Prototyp se dostal na Comdex výstavu v listopadu 1994. Power Computing mluvil s lidmi okolo Maců a Apple byl přinucen dát Power Computingu první licenci na Macintosh. Finální smlouvy byly podepsány v listopadu 1994 Spindlerem a Kahngem, smlouva byla oznámena 27. prosince 1994.

 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License