1968: Narodil se Tony Fadell

Image doesn't exist
Foto: Gandalf

Anthony M. Fadell je počítačový inženýr, který byl starším vice presidentem divize iPodů u Apple Inc., když v roce 2006 nahradil Jona Rubinsteina.

Fadell byl prvním členem návrhového týmu hardware iPodu v roce 2001, kdy zde začínal jako kontraktor. Kromě iPodů dostal na starost také iSight. Po úspěchu iPodu byl nakonec povýšen na vice presidena iPod inženýringu v roce 2004. Starším vice presidentem divize iPod se stal v dubnu 2006 po odchodu Jona Rubinsteina.

Koncem 90tých let, se Fadell pokoušel založit vlastní společnost Fuse, která měla navrhovat spotřebitelskou elektroniku, včetně té co se týká digitální hudby. Když se mu nepovedlo sehnat pro společnost financování, odešel k Apple, nejdříve jako kontraktor (v únoru 2001) a pak v dubnu téhož roku jako starší ředitel pro iPod a další speciální projekty.

Nakonec sestavil 35ti členný tým inženýrů z Apple a dalších společností. Pomocí mikroprocesoru, který napájí většinu telefonů, skupina dala dohromady iPod, hlavně díky spoléhání na software malé začínající společnosti Pixo. Společnosti zabývající se vývojem software pro telefony založené Paulem Mercerem, bývalým inženýrem Apple.

Od doby, kdy se Jobs vrátil do Apple, společnost trvala na tom, že mluvit s veřejností mohou pouze nejvyšší manažeři, takže Fadellovi nebylo dovoleno komentovat článek NY Times ze kterého bylo čerpáno. Fadellovo rozhodnutí jít za Apple místo zůstat u RealNetworks může být hodnoceno jako bod zvratu v bitvě digitální hudby.

RealNetworks se snažil vyvinout spotřebitelský produkt postavený na programu RealPlayer. Fadell vydržel v RealNetworks jen půl roku, protože si nerozuměl s panem Glaserem (CEO). Výsledkem bylo, alespoň podle bývalých zaměstnanců Apple, že Glaser si možná nechal skvělý produkt podobný iPodu proklouznout mezi prsty.

Od Apple Tony Fadell odchází v roce 2008.

 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License