30.11.1983: MacPaint

Image doesn't exist
Foto: Gandalf

Apple Macintosh kombinoval brilantní design hardware a software. Kreslící program MacPaint, který byl vypuštěn s prvním Macem, je příkladem skvělého programování které Apple implementoval.

New York Times psaly 31. ledna 1984: "MacPaint odhaluje mnohé grafické možnosti počítače, včetně ručního kreslení. Nestanete se lepším malířem než Brueghel, ale rozhodně je to 10x lepší než cokoliv co nabízí osobní počítače"

MacPaint je označován jako kreslící program, který interaguje s uživatelem, interpretuje myš a požadavky z klávesnice a rozhoduje, co je zde napsáno. Nejvyšší logika je psána v Apple Pascalu v jednom souboru s 5 822 řádky. Je zde také dalších 3 583 řádků kódu v assembléru, který je určen pro procesor Motorola 68000, který implementuje rutiny pro zvyšování výkonu aplikace a rozhraní s operačním systémem.

MacPaint byl napsán Billem Atkinsonem, který byl členem týmu vyvíjejícího prvního Maca. Postavil jej na dřívějším kódu LisaSketch (také nazývané SketchPad) pro neúspěšný počítač Apple Lisa. Na Macovské verzi začal Atkinson pracovat začátkem roku 1983.

Atkinson navrhl Quickdraw pro Lisu jako LisaGraf. Andy Hertzfeld, považuje QuickDraw "za jedinečně významnou kompontentu technologie původního Macintoshe."

Vývoj MacPaintu převzal Claris, softwarová pobočka Apple, vytvořená v roce 1987. Poslední verze byla vypuštěna v roce 1988 a jeho vývoj byl ukončen v roce 1998.

 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License