30.11.1982: Jobs přesvědčil Johna Sculleyho, aby se stal CEO Apple

Image doesn't exist
Foto: Gandalf

Steve Jobs přesvědčil Johna Sculleyho, který byl tenkrát presidentem PepsiCo, aby se stal ředitelem a CEO Apple. Bylo to tou slavnou větou: "Budeš chtít dál prodávat dětem sladkou vodu po zbytek života, nebo chceš šanci změnit svět?". Avšak verbování Sculleyho nebylo tak jednoduché. Andy Hertzfeld na svých stránkách uvádí zajímavou historku:

Window manager byl jednou z nejdůležitějších částí toolboxu pro uživatelské rozhraní a výsledný test pro regiony v QuickDraw. Windows manager musel vypočítat různé oblasti oken, které se musí vytvořit, přesunout, změnit velikost a objekty uvnitř okna se musely překreslovat tak jak bylo nutné.

Window manager pro Macintosh byl postaven na stejném window manažeru, který napsal Bill Atkinson pro Lisu a který byl psán v Pascalu. Úkolem Andyho ho bylo přepsat do asembléru pro 68k procesor a uzpůsobit ho pro Maca. Prvním krokem bylo přeportovat Billyho Pascalovskou verzi. Napsal krátký demonstrační program, který testoval port, který byl pojmenován "Windows Manager Demo", který generoval různá okna a testoval window manager.

O rok dříve Andy napsal rutinu, kdy se o okraje oblastí odrážely různé předměty pomocí vlastní 16x16 bodové grafiky, která mohla animovat stovky míčků zároveň, což byla také zajímavá ukázka hrubého grafického výkonu Maca. Při vytváření demonstrace window manageru, umístil animace několika tuctů míčků do každého okna, protože pohyb těchto objektů je schopen odkrýt všechny nedostatky window manageru.

Když se k Apple připojila Susan v lednu 1983, požádal ji, aby nakreslila nějaké malé bitmapy 16x16 bodů, které by mohl Andy použít ve Window Manager Demo místo monotónních míčků. Brzy měl hromady malých objektů, které se odrážely uvnitř různých oken, jako malé Macy nebo jablíčka, hmyz či aligátory. Andy si myslel, že Window Manager Demo je dokončen, ale mýlil se.

Steve Jobs přišel do softwarové části o pár měsíců později a byl nadšen někým, koho nedávno potkal v New Yorku. "Chtěl bych ukázat nějakou demonstraci člověku, kterého jsme včera potkal, John Sculley, je presidentem Pepsi. Je opravdu chytrý - neuvěříte, jak je chytrý. Jestliže na něj uděláte dojem, můžeme přesvědčit Pepsi, aby si koupila tisícovky Maců. Možná dokonce pět tisíc. Co kdyby jste mu ukázali něco speciálního?"

Andymu to bylo trochu divné, v této fázi vývoje nikdy neukazovali nic ani potencionálním zákazníkům. Ale Andy požádal Susan, aby nakreslila nějaké obrázky Pepsi a ona přišla s malými plechovkami Pepsi, stejně jako lahvemi, takže se dostaly do Window Manager dema.

Další týden, Mike Murray prováděl Johna Sculleyho technickou sekcí, protože Steve byl mimo město. Přivedl ho k Andymu, aby se podíval na upravenou demonstraci Window manageru. Otevíral postupně každé okno a Pepsi plechovky si nechal na konec. Vypadal velmi nadšeně, když viděl věci Pepsi, ale byl podivně chladný u zbytku demonstrace. Zeptal se na pár otázek, ale nevypadal, že ho zajímají odpovědi.

O pár týdnů později se dozvěděli celý příběh - důvodem Johnovy návštěvy byl přijímací pohovor pro funkci CEO Apple a nakonec byl přesvědčen. Sculleymu se také podařilo o svých úmyslech přesvědčit většinu zaměstnanců Apple na první schůzi, kterou jako CEO vedl.

 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License