30.11.1986: Jef Raskin uvádí Canon Cat

Image doesn't exist
Foto: Gandalf

Jef Raskin po svém odchodu z Apple nezanevřel na počítače a na svou myšlenku Macintoshe také ne. Jak víme, Steve Jobs ohýbal myšlenku Macintoshe k obrazu svému, díky čemuž se nepohodl s Jefem Raskinem, který měl jiný názor. To také vyústilo k odchodu Jefa Raskina. Po svém odchodu pokračoval Jef Raskin ve své myšlence u Canonu, který uvedl na trh Canon Cat.

Canon Cat byl vlastně verzí Macintoshe, jak by vypadal kdyby, jej měl pod patronací Jef. Snad s jedinou výjimkou, kterou bylo grafické uživatelské rozhraní. Jef totiž nepoužil žádné grafické rozhraní a místo toho tento počítač používal speciálně vyhrazené klávesy. Počítač měl v sobě 9" černobílý monitor, jednu 3,5" 256KB disketovou mechaniku, klávesnici IBM kterou nebylo možné odstranit. Jako procesor používal Motorolu 68000 na 5 MHz. Počítač měl 256 KB RAM a  interní 300/1200 modem. Nastavení a předvolby byly ukládány do 8 KB prostoru RAM zálohované baterií. Na výstupu měl paralelní port centronix, sériový RS-232C a dva RJ11 porty pro telefon. Vážil 7,7 kg.

Ačkoliv byl stroj považován převážně za textový, přesto měl v ROM rutiny pro práci s myší či dalšími zařízeními, které však nebyly nikdy využity.

Bohužel se však stroj neprodával příliš dobře a po šesti měsících Canon jeho výrbou zrušil. Bruce Tognazzini se k němu vyjádřil v tomto znění:

"Canon Cat se neprodával dobře, ale to bylo způsobeno spíše hardwarem na kterém běžel a také rozhodnutím Canonu zacílit zařízení místo na profesionální spisovatele a novináře téměř exkluzivně na úředníky, kteří nepotřebují všechny jeho možnosti a byli zmateni jeho 'neviditelným' rozhraním"

Nechybí ani spekulace o tom, že v neúspěchu Canon Cat má prsty Steve Jobs, protože neměl rád Jefa Raskina (zejména těsně před jeho odchodem) a dal si proto podmínku, že Canon musí zrušit prodej Canon Catu aby mohla investovat do jeho společnosti NeXT. Další teorie tvrdí, že Canon Cat byl zrušen kvůli vnitrofiremním sporům.

Z celého Canon Cat tak zůstal "naživu" jen software, jehož myšlenky se staly základem projektu Archy.

 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License