30.11.1996: Gil Amelio je odvolán z funkce CEO Apple, nastupuje Steve Jobs jako iCEO

Image doesn't exist
Foto: Gandalf

Po té co měl Apple 12 let nízkou cenu akcií a stále se zvyšující se finanční ztráty byl odvolán Gil Amelio ze své funkce šéfa správní rady (CEO). Steve Jobs se měl stát dočasným CEO (iCEO jak se označoval), aby začal zásadní restrukturalizaci produktové řady společnosti. Později se stal CEO a udržel si tuto pozici do dnešních dnů.

Odvolání Gila Amelia předcházelo několik nepříjemných záležitostí, jedním z ní byl skandál, kdy tisk si všiml, že Amelio, amatérský pilot, má vlastní soukromé letadlo, které používá Apple. Místo toho, aby strádajícímu Apple povolil používat letadlo zdarma, Amelio vytvořil nezávislou společnost Aero, která spravuje a účtuje Apple palivo a údržbu stroje, které může společnost potřebovat. Apple si pronajímal letadlo svého šéfa za 1695 dolarů, tedy více než 100 000 ročně. Když k tomu přidáte 5 miliónovou půjčku, kterou Apple dal Ameliovi při podpisu smlouvu, vypadá to, jako by Amelio tuneloval peníze z padající společnosti. Amelio samotný však nikdy tyto informace neskrýval, přesto mu však poškodily reputaci.

Dalším problémem, do kterého se Amelio dostal byl Steve Jobs. Při akvizici NeXTu, Amelio neprozřetelně trval na tom, aby Steve Jobs dostal akcie Apple. Po té, co šel Amelio Jobsovi na ruku, Steve Jobs odmítl pozici ve vedení inženýrů a stal se poradcem Mika Markkuly (na návrh Amelia).

Ve finále, tři dny po té co si Amelio a Jobs užívali vegateriánskou večeři v Gaylords byl Amelio probuzen formou upozornění komise pro cenné papíry, že jeden akcionář prodal 1,5 mil. akcií Apple.

Amelio okamžitě podezíral Steva Jobse, že prodal akcie, které získal díky smlouvy od NeXTu, ale Jobs to odmítl. Amelio začal na něj tlačit, a získal jen přitakání a pseudo-omluvu.

Muž, kterého Amelio vzal do Apple v naději, že jej zachrání mu vrazil nůž do zad a indikuje, že nemá důvěru v budoucnost Apple pod Ameliem.

Po nedůvěře Jobse, byl Amelio zaskočen Billem Gatesem. Amelio se snažil najít cestu, jak přesvědčit Gatese na vývoji Office (produktu, který generoval 300 mil dolarů ročně pro Microsoft od Apple) pro Rhapsody, operační systém Apple založený na NeXTstepu. Gates odmítl dokonce i po té, co mu Amelio nabídl bundlování Internet Exploreru na všechny Macy.

K velkému zklamání Amelia, Gates souhlasil s mnohem méně výhodnou nabídkou od Jobse o měsíc později. 499 den pobytu Amelia v Apple se dozvěděl špatné zprávy. Ed Woolard, člen správní rady, zavolal Ameliovi, že jej správní rada odvolává a Fred Anderson bude dočasně řídit společnost dokud se nenajde vhodná náhrada.

Odkazy z událostí:

 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License