30.11.1980: Černá středa u Apple

Image doesn't exist
Foto: Gandalf

Když Andy Hertzfeld vešel do budovy Apple, ihned poznal, že se něco děje. Místo běžného kancelářského šumu visee ve vzduchu tichý smutek. Lidé postávali okolo a tvořili malé skupinky. Andy se zeptal Donna Denmana, co se děje.

"Ty jsi to ještě neslyšel? Scotty vyrazil téměř polovinu týmu Apple II. Začal si do své kanceláře lidi od 9. hodin. Po jednom a řekl jim, že jsou propuštěni. Myslím, že zatím bylo propuštěno 30 lidí. Nikdo neví proč nebo co se bude dít dál. Okolo poledne má být schůze, kde bychom se měli dozvědět co se děje."

Apple před pár měsíci oznámil své hospodaření a stále bylo vše v pořádku. Prodeje stoupaly a nebyl žádný finanční důvod šetřit. Všichni byli zvědaví co se děje. Scotty vyrazil tři ze čtyřech manažerů, takže šéfové téměř všech lidí zmizeli. Mezi jinými i Rick Aurrichio.

Ačkoliv manažeři podle většiny zaměstnanců byli více méně nekompetentní, propuštění Ricka Aurrichia bylo překvapivé. Rick byl zcela jasně jeden z nejtalentovanějších programátorů v divizi Apple II. Obvykle udělal týdenní práci během 2 dnů a pak strávil zbytek týdne hledáním, co je okolo zajímavého, obvykle to byla nějaká hra. Lze tedy předpokládat, že byl pro manažery oříškem, ale to by neměl být důvod k jeho propuštění. Rick pracoval s Andy Hertzfeldem na projektu DOS 4.0, který byl právě uprostřed a byli s Andym jediní, kteří na něm pracovali. Takové rychlé propuštění prostě nebylo v pořádku.

Na poradě Scotty všem vysvětloval, své důvody. Společnost rostla příliš rychle a udělala několik špatných rozhodnutí v najímání lidí. Ti lidé pak najímali ještě horší lidi. Domníval se, že divize Apple II je příliš komplikovanou a tak ztratila většinu energie ze svého startu. Chtěl tedy otřást sebejistotou zaměstnanců, vyčistit společnost od nevhodných zaměstnanců, aby Apple mohl pokračovat v růstu správným směrem.

Scotty samotný vypadal trochu otřeseně a nejistě. Někteří starší manažeři stáli na jeho straně, ale porady se neúčastnili. Woz tam byl také, ale nevypadal šťastně. V následných otázkách na konci porady řeklo několik zaměstnanců Scottymu, jak příšerně situaci řešil, ale obecně byli všichni hluší, jako by nevěděli jak reagovat. Během pár dní všichni odkazovali na tuto událost jako na "Černou středu".

Dick Huston, který přátelil se Scottym pak Andymu řekl, že o plánovaném propouštění věděl. Dick byl jeden z prvních programátorů Apple, který napsal startovací ROM pro ovladač disku a byl pozorovatel politiky Apple. Podle něj Scotty požádal o svolení propouštět Mika Markkulu a správní radu, ale přestože mu neodpověděli, rozhodl se pro propouštění sám.

Andy Herzfeld řekl Dickovi, že souhlasí, že Apple udělal v poslední době několik špatných rozhodnutí, zejména co se týče manažerů, ale čistka jako u Stalina není správným způsobem jak řídit společnost. Stěžoval si také na Rickovo propuštění a že se cítí nepřátelské pocity vůči Apple. Byl to typ programátora, který musí věřit v to, co dělá a u hodnot Apple si tím již jistý nebyl.

Když pak druhý den přišel ke svému stolu, byla tam zpráva od sekretářky Mika Scotta, který chtěl Andyho vidět. Pochopitelně Dick s ním musel mluvit. Zavolal sekretářce zpět a domluvil si schůzku v Mikově kanceláři. Scotty vypadal uspěchaně a konverzace byla několikrát přerušena telefony. Scotty mu řekl, že slyšel, že je naštvaný a přemýšlí o odchodu a chtěl ho přesvědčit aby zůstal. Ptal se Andyho, co může udělat, aby měl Apple opět rád. Andy mu řekl, že chce pracovat na Macintoshi s Burrellem a Budem.

Ještě téhož odpoledne volala Scottyho sekretářka a domlouvala schůzku se Stevem Jobsem. Steve měl již měsíc na starosti projekt Maca, a i když to nevěděl, právě den před tím se zbavil zakladatele projektu Jefa Raskina. (Přinutil ho odejít na dovolenou, když si Jef stěžoval na Stevovo vedení).

Mnoho lidí u Apple se Steva bálo, kvůli jeho temperamentu a vlastnosti říkat každému přesně to co si myslí, což ne vždy bylo žádoucí. Na Andyho byl však vždy milý, ačkoliv trochu nepozorný, v těch pár rozhovorech, které s ním měl v minulosti. Andy byl nadšen, že může pracovat na Macovi.

První věc, kterou Andymu řekl, když přišel do jeho kanceláře bylo "Jsi dobrý? Chceme, aby na Macovi pracovali jen ti nejlepší. Nejsem si jistý, jestli jsi dost dobrý." Andy mu na to řekl že ano, že je docela dobrý. Přátelil se s Burrellem a již mu několikrát pomohl se softwarem.

"Slyšel jsem, že jsi kreativní," Steve pokračoval, "Opravdu jsi kreativní?" Andy mu na to řekl, že není nejlepší se ptát jeho, ale že by rád pracoval na Macovi a myslí si, že odvede vynikající práci. Steve na to odpověděl, že se k Andymu vrátí, až si to promyslí.

O pár hodin později (okolo 4:30). Andy pracoval na DOSU 4.0 pro Apple II. Pracoval na nízkoúrovňovém systémovém kódu, přerušeních a náhle si všiml Steva, který se na něj díval přes rameno.

"Mám pro tebe dobré zprávy," řekl Andymu. "Nyní pracuješ v Macovském týmu. Pojď se mnou, ukážu ti tvůj nový stůl." Andy odpověděl: "To je super, potřebuji jen den nebo dva, abych dokončil to co dělám teď a od pondělka můžu začít na Macovi."

"Na čem pracuješ? Co může být důležitější než Macintosh?". Když mu Andy odpověděl, že na novém OS pro Apple II, DOSu 4.0 a že by jej chtěl předat v dostatečném stavu, aby jej mohl převzít někdo jiný. "Ne, s tím jen ztrácíš čas! Kdo se zajímá o Apple II? Apple II je mrtvý již pár let. Tvůj OS bude zastaralý ještě před dokončením. Macintosh je budoucnost Apple a ty ji nastartuješ."

S tímto prohlášením pak Steve přišel k Andyho stolu, chytil napájecí kabel k Apple II a prudce zatáhl, čímž jej vytrhl ze zásuvky, počítač ztratil napájení a kód na kterém Andy pracoval zmizel. Odpojil monitor a dal jej na počítač. Pak obojí vzal a odcházel. "Pojď se mnou, ukáži ti tvůj nový stůl."

Steve vyšel ven a do svého stříbrného Mercedesu dal počítač. Ujeli pár bloků na roh Stevens Creek a Saratoga-Sunnyval k nepopsané, hnědé budově vedle benzínky Texaco. Během té doby Steve vyprávěl, jak ten Macintosh bude skvělý. Šel do druhého patra, vešel do otevřených dveří. Steve hodil Andyho počítač na stůl v kanceláři blízko zadní části budovy a řekl, "Toto je tvůj nový stůl. Vítejte v Macovském týmu."

Andy se začal rozhlížet po kanceláři a uviděl Burrella Smithe a Briana Howarda v další místnosti skloněné nad logickým analyzátorem připojeným k prototypu boardu. Ti pak Andymu vysvětlili, že Steve se u nich zastavil a ptal se, jestli si myslí, že je dobrý. Byli velmi rádi, že jsem se připojil k jejich týmu.

Když jim Andy pomohl s diagnostickou rutinou, vrátil se ke svému stolu a podíval se do zásuvek. Byl překvapený, že je plný věcí někoho jiného. Ve skutečnosti spodní zásuvka byla plná neobvyklých věcí, jako různých modů letadel a fotografické vybavení. Později zjistil, že Steve mu přidělil stůl Jefa Raskina, který ještě neměl čas si odnést všechny věci.

 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License