30.11.1995: Apple kupuje společnost NeXT, Steve Jobs je opět v Apple

Image doesn't exist
Foto: Gandalf

V roce 1996 předložila společnost NeXT lepší nabídku než Be Inc. Apple si tedy vybral společnost Steva Jobse a jeho operační systém NeXTStep. To přivedlo Steva Jobse zpět do správní rady Apple. Technologie NeXTu se pak stanou základem pro operační systém Mac OS X.

Gil Amelio tehdejší ředitel Apple v podstatě podlehl nátlaku Steva Jobse, aby nekupoval Be, ale aby raději zakoupil NeXT. Je zajímavé, že obě společnosti řídili bývalí zaměstnanci Apple. Ještě zajímavější je však fakt, že Apple původně plánoval utratit za nový operační systém maximálně 170 mil. dolarů. Když při jednání s Gassée (CEO BE Inc.) se ptal Amelio na cenu, Gassée řekl, že mu na penězích nezáleží a nechá rozhodnou správní radu. Ta navrhla cenu 300 mil. dolarů, zatímco Amelio počítal s cenou okolo 50 mil. Pochopitelně se smlouvy sešlo.

Apple nakonec kupuje společnost NeXT za cenu 10 dolarů za akcii - 400 miliónů dolarů celkem. Amelio přesvědčil správní radu, že si nekupují jen společnost NeXT, ale také Steva Jobse. Přesvědčil Steva Jobse, aby si vzal 1,5 mil. akcií jako gesto důvěry v Apple (které slíbil podržet minimálně šest měsíců) a 120 mil. dolarů v hotovosti. Jiní velcí akcionáři NeXTU dostali za akcie NeXTu peníze a nikoliv akcie Apple.

 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License