30.11.1976: Apple Computer vstupuje na akciový trh

Image doesn't exist
Foto: Gandalf

Společnost Apple Computer vstupuje na akciový trh po uvedení počítače Apple I. I když Apple byl založen Stevem Jobsem a Stephen G. Wozniakem a Ronaldem Waynem (Nakreslil první logo Apple a napsal manuál k Apple I). Na začátku roku 1977 měl Apple hrubý obrat 8 000 dolarů, ale aby mohl udělat díru do světa, potřeboval financování dalšího projektu: Apple II.

Stevové však tenkrát nemysleli ve velkém. Jejich první snahou bylo nabídnout partnerství Commodoru za 100 000 dolarů a nabídku zaměstnání. Dokonce přesvědčili komodor k představení Apple II. Commodor viděl demonstrace a neměl zájem. Naštěstí Mike Markkula, bývalý zaměstnanec Intelu viděl potenciál Apple II a investoval vlastních 92 000 dolarů. Markkula zajistil také štědrý čtvrtmiliónový úvěr od Bank of America. Wayne se však rozhodl z Apple odejít a prodal svůj 10 % podíl zpět Jobsovi a Wozniakovi za 800 dolarů.

S adekvátními financemi se mohli konečně pustit do produkce Apple II. Problémy Steve Wozniak sumarizoval otázkou: "Jak postavit 1 000 kusů něčeho, co stojí hromadu peněz?" Peníze problémem být přestaly, ale právní stav ano. Apple Computer se tak stal z partnerské společnosti korporací s mnohem vyšším cílem.

 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License