Malé novinky o velkých věcech

Mac OS
Foto: Apple
Poslat odkaz Jak vytvořit instalační disk pro OS X 10.8 Mountain Lion/OS X 10.7 Lion na facebook Poslat odkaz Jak vytvořit instalační disk pro OS X 10.8 Mountain Lion/OS X 10.7 Lion na twitter

Jak již všichni víme, nové operační systémy OS X od verze 10.7 se instalují přes Mac App Store, pro většinu uživatelů s internetovým spojením to asi nebude velký problém. U OS X 10.7 bylo možné zakoupit USB flash disk s předinstalovaným operačním systémem, krátce na to Apple přišel alespoň s nástrojem na vytvoření opravné části disku, která umožňuje opravu disků nebo reinstalaci OS X bez nutnosti fyzického disku. Nástroj se jmenuje Lion Recovery Disk Assistant. U OS X 10.8 již možnost zakoupení USB FLash disku není.

Přesto existuje možnost, jak si vytvořit instalační kopii operačního systému, bez toho aniž by jste museli stahovat několika GB soubor. Co k tomu potřebujete?

  • 8 GB nebo větší USB flash disk, další externí disk nebo 4.7 GB DVD-R
  • Mountain Lion instalační aplikaci staženou z Mac App Storu
  • Lion Diskmaker aplikaci, pro ty co si chtějí usnadnit život

Před tím, než začnete je zde jedno důležité upozornění. Vytvářet instalační disk je nutné začít ještě před vlastním upgradem operačního systému. Pokud se o to budete pokoušet až po upgradu, zjistíte, že po instalaci zmizí stažené soubory s operačním systémem.

Pro ty co nechtějí nic řešit

Pro ty máme jednoduchou aplikaci Lion Diskmaker díky vývojáři Guillaume Gètovi. Tato aplikace automatizuje proces vytváření bootovacího instalačního disku pro OS X 10.7 a OS X 10.8 - stačí jen spustit aplikaci a nechat ji dělat její práci.

Stáhněte si Lion Diskmaker aplikaci, rozbalte ji a spuťte. Pak stačí klenput na : 10.8 Mountain Lion, Use this copy, Create a boot disk a jestliže používáte USB flash disk jak je doporučeno "An 8 GB thumb drive". Lion Diskmaker se pak postará o zbytek. Proces trvá okolo 30 min při požití USB 2.0.

Pro ty co rádi dělají věci sami

Začněte tím, že si najedete v aplikacích Install OS X Mountain Lion. Pravým tlačítkem si klepněte (ctrl-tlačítko myši, pro ty co nemají vícetlačítkovou myš) na ikonu aplikace a nechte si zobrazit obsah aplikace. V obsahu aplikace si najděte Contents/Shared Support a zde by měl být soubor InstallESD.dmg.  Ten je třeba použít pomocí funkce Restore na váš flash disk pomocí Diskových nástrojů (Disk Utility).

Flash disk případně externí disk musí být naformátován ajko "Mac OS Extended (Journaled)" s mapováním "GUID Partition Table" jinak nebude systém startovat.

Vyberte si příslušný oddíl na USB disku a klepněte si na záložku Restore (Obnovit). řeneste soubor InstallESD.dmg do položky source (zdroj). V políčku Destination (Cíl) by měl být USB disk. Klepněte na tlačítko Restore.

Podle informací od některých uživatelů, na konci restore procesu se některým zobrazovala hláška "Could not restore - Invalid argument". Hlášku lze bezpečně ignorovat. Podle dalších informací se zpráva neobjevuje, pokud před restore procesem připojíte diskový obraz InstallESD.dmg

Až Diskové nástroje dokončí svou práci, máte k dispozici startovací instalační disk.

Publikováno: 30.11.2011

 

 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License