Malé novinky o velkých věcech

Mac OS
Foto: Apple
Poslat odkaz Core i5 nebo Core i7? na facebook Poslat odkaz Core i5 nebo Core i7? na twitter

Když Apple představil nové verze iMaců a Maců mini, začal nabízet výměnu Core i5 procesorů za Core i7 procesory u těchto strojů. Otázkou však zůstává, vyplatí se vůbec upgradovat procesor? Pochopitelně nebudeme brát v úvahu lidi, pro které je každý kousek výkonu navíc přínosem.

Každý nový počítač je nepochybně investicí u které předpokládáme, že vydrží jak nejdéle to bude možné. Takže jaké jsou rozdíly mezi Core i5 a Core i7? Na to není jednoznačná odpověď.

iMacy používají desktopový procesor, který se značně liší od mobilních verzí, které se používají v Macovi mini a MacBoocích Pro. Upgrade na Core i7 přinese více cache pro procesor, větší frekvenci a Hyper-threading. Neexistuje stolní Core i5 procesor s Hyper-threadingem, takže Core i5 procesory používají pouze své dvě jádra a vytvářejí tak solidnější hranici mezi Core i7 procesory.

Bylo by příjemné, pokud by stejná pravidla jako pro desktop platila i pro mobilní procesory, bohužel tomu tak není. Mobilní verze Core i5 má Hyper-threading. Navíc je Core i5 více podobný Core i7, takže sdílí i funkce jako Turbo Boost a ke všemu Core i7 může mít čtyři jádra. Většinou se však setkáte se dvoujádrovými verzemi.

Takže zpět k otázce, vyplatí se upgrade na Core i7? Je třeba si zodpovědět nejdříve otázku, jako verzi Core i7 máte? Jestliže přecházíte ze dvou jader na čtyři (jako je to v případě Maca mini), budete pravděpodobně spokojeni.  Pokud však vyměníte procesor u nového  MacBooku Pro, kromě zvýšení frekvence procesoru, asi nebudete příliš spokojeni s výsledkem. Výsledný efekt není tak velký. Spíše se vyplatí investovat do SSD disku případně upgradovat na 7200rpm disk. Příjemným zrychlením může být také Fusion Drive.

U iMacu je situace trochu složitější. Máte k dispozici čtyřjaderný Core i5 nebo možnost upgradu na Core i7 (také čtyřjaderný). Získáte tím jen hyperthreading a navýšení frekvence procesoru. Výsledný efekt tak nebude tak dobrý jako při upgradu z dvoujaderného procesoru Maca mini na čtyřjaderný.

Publikováno: 30.11.2011

 

 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License