Malé novinky o velkých věcech

Jak na Fusion drive na starších Macích?

Diskové nástroje
Foto: Apple
Poslat odkaz Jak na Fusion drive na starších Macích? na facebook Poslat odkaz Jak na Fusion drive na starších Macích? na twitter

Patrick Stein na svých stránkách prokázal, že i na starších Macích lze zprovoznit Fusion Drive a to dokonce i bez disku od Apple. Podmínkou je, že budete mít Maca s OS X Mountain Lionem. SSD disk připojení k SATA sběrnici (uvnitř počítače) a další disk připojen ať již k jiné SATA sběrnici či externí USB/FireWire disk. Nastavení není však zase tak jednoduché, je třeba trochu znalostí práce s příkazovým řádkem. Je otázkou, jak dlouho tento postup bude fungovat, než ho Apple znemožní.

Publikováno: 30.11.2012

 

Jak získat SMART informace z externího disku?

Diskové nástroje
Foto: Apple
Poslat odkaz Jak získat SMART informace z externího disku? na facebook Poslat odkaz Jak získat SMART informace z externího disku? na twitter

Se standardním OS X nelze získat SMART informace z externích disků. Nicméně, alespoň pro některé typy externích diskových skříní zde existuje naděje v podpoře protokolu SAT (SCSI ATA Translation). Pokud skříň tento protokol podporuje, je možné použít open source ovladač OS X SATA SMART Driver.

Publikováno: 30.11.2012

 

Core i5 nebo Core i7?

Mac OS
Foto: Apple
Poslat odkaz Core i5 nebo Core i7? na facebook Poslat odkaz Core i5 nebo Core i7? na twitter

Když Apple představil nové verze iMaců a Maců mini, začal nabízet výměnu Core i5 procesorů za Core i7 procesory u těchto strojů. Otázkou však zůstává, vyplatí se vůbec upgradovat procesor? Pochopitelně nebudeme brát v úvahu lidi, pro které je každý kousek výkonu navíc přínosem.

Publikováno: 30.11.2011

 

Programy na opravu disku

Diskové nástroje
Foto: Apple
Poslat odkaz Programy na opravu disku na facebook Poslat odkaz Programy na opravu disku na twitter

Jako každé zařízení se i disk občas porouchá. Je to sice smutné, ale je to tak. To je také důvod, proč Apple přišel s Time Machine. Time machine má zajistit, že data, která máte ve svém počítači nepřijdete. V některých případech však nemusí být problém přímo s fyzickým diskem, případně disk není zcela mimo provoz, pouze se stalo, že část dat na disku přestala být čitelných a operační systém si s tím už neví rady. V takových případech přichází na řadu nástroje, které umožňují, řekněme "softwarovou" opravu disku. Tyto nástroje spočívají v tom, že "znají" přibližnou strukturu toho, jak mají na data na disku vypadat a podle tohoto klíče se snaží data obnovit.

Publikováno: 30.11.2011

 

Reset SMC

Mac OS
Foto: Apple
Poslat odkaz Reset SMC na facebook Poslat odkaz Reset SMC na twitter

System Management Controller (SMC) je interní subsystém, který zavedl Apple s uvedením Intelových procesorů ve svých počítačích. Ten převzal funkce SMU z PowerMaců a PMU z počítačů před PowerMacy G5. V zásadě má na starosti monitoring napájení a nabití baterií, zajišťuje napájení dalších integrovaných obvodů, vypíná nevyužívané systémové komponenty, kontroluje uspávání a vypínání počítače, spravuje rozhraní pro vestavěné klávesnice a trackpady u přenosných počítačů, reguluje hodiny (RTC) a další. Jak je vidět z výčtu, téměř vše co se týče napájení a úspory energie souvisí s SMC obvody. Proto může být reset SMC obvodu klíčový.

Publikováno: 30.11.2011

 

 
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License