Budoucnost vývojářských platforem u Apple

Budoucnost vývojářských platforem u Apple

Na stránkách darringfireball se objevil zajímavý článek ohledně změny přístupu Apple k vývojářům a zejména toho, že Apple v nové verzi pravidel pro vývojáře prakticky zakázal použití vývojových nástrojů třetích stran, zejména Adobe. Ačkoliv to může být pro některé vývojáře nepříjemné, domnívám se, že je to krok správným směrem. Aplikace, která nenásleduje běžné chování jiných aplikací v systému by jen způsobovala matení uživatelů, nehledě na další věci technického charakteru, se kterými by začal být problém.

V článku se také píše o možných důvodech, které vedly Apple k tomuto kroku: "Takže Aple nechce aby jiná společnost vytvořila de facto standard pro softwarovou platformu nad Cococa Touch. Ať už se má jednat o Adobe Flash či .NET (přes MonoTouch). Pokud se toto totiž stane, zůstanete uzamčeni v současném stavu a ztratíte možnost inovovat. Pokud by se taková mobilní softwarová platforma ve Flashi - což zahrnuje více platforem na několika úrovní běžící na iPhone, Androidu, Windows Phone 7 a BlackBerry - usadila, aplikační trh by nevydal lidi a důvod přejít na iPhone.

A pochopitelně, taková meta platforma by byla mimo kontrolu Apple. Představte si svět, kde se stal jeden cross-platformní nástroj jedné společnosti velmi populární. Pak by Apple přišel s velkou novinkou v iPhone OS a tato druhá společnost by velmi pomalu zapracovala změny do svého nástroje. V této chvíli je to ta druhá společnost, která ovládá možnosti hromady aplikací, jestli mohou či nemohou využít nových funkcí systému.

Podle perspektivy Apple, změna licenčního ujednání iPhone Developer Programu brání využívání věcí jako Flash CS5 a MonoTouch pro vytvoření iPhone aplikací dává dobrý smysl. Nikdo netvrdí, že se vám to může líbit ani netvrdí, že se jedná o něco jiného než hrubou konkurenční doložku nebo že z toho bude mít užitek někdo jiný než Apple. Jednoduše se zde tvrdí, že to dává dobrý smysl z perspektivy Apple - a byl to na Apple aby se takto rozhodl.

Flash CS5 a MonoTouch nejsou cross-platformní řešení spíše meta-platformy. Cílem Adobe nebylo pomoci vývojářům psát iPhone aplikace. Cílem bylo podpořit vývojáře pro psaní Flash aplikací, které běží na iPhone (a jinde), místo psaní aplikací specifických pro iPhone. Apple není nedůležitý v cílech Adobe - a je jen v zájmu Apple tuto snahu překazit."

Výsledky těchto kroků jsou jasné: Apple is udrží kompletní kontrolu nad nativními iPhone OS aplikacemi; Adobe a další nebudou moci zacílit na vedoucí mobilní platformu se svým řešením - nehledě na enormní množství práce, které Adobe strávilo se snahou vytvořit nástroj pro generování iPhone aplikace; Webových vývojářů se změna nedotkne, iPhone vývojáři zůstanou u vývojářského prostředí Apple. Navíc je to pro ně velmi důležitá zpráva. Pokud se nebudou držet doporučení Apple, dostanou se v budoucnosti do problémů.

Co se týče vývojářů Flash a dalších variant C, budou se muset řídit radami Apple a nikoliv Adobe či Microsoftu. To pro ně znamená opravdu se naučit jiné vývojářské prostředí a následovat doporučení Apple.

Co se týče iPhone uživatelů, je pravda že na jedné straně jim mohou chybět důležité aplikace vyvíjené pro jiné OS, na druhé straně tento přístup jim umožní získávat do operačního systému pouze špičkové aplikace vyvíjené speciálně pro tento systém. Ruku na srdce, žádná multiplatformní aplikace nemůže zajistit špičkový výkon na všech platformách, vždy se bude jednat o jakýsi kompromis.

A proč tento článek tak zaujal na internetu? Možná právě tím, že když jej autor John Gruber poslal na svůj blog, odpověděl mu na něj Steve Jobs (díky Greggovi Slepakovi z Tao Effect) slovy: "Myslím, že příspěvek Johna Grubera je velmi přesný a nikoliv negativní.". Steve Jobs na článek odpovídal v reakci na více vývojářských řešení slovy "Již jsme tam byli, další vrstva mezi platformou a aplikací vede k podprůměrným aplikacím a zabraňuje pokroku platformy."

Gregg s tímto názorem moc nesouhlasí a argumentuje například Firefoxem, který může běhat pod Mac OS X, Windows a linuxem a o nízkém výkonu nemůže být řeč. Argumentuje také tím, že se tím snižuje kreativita vývojářů a navíc, podprůměrnému vývojáři nepomohou ani nadprůměrné vývojářské nástroje.

Osobně souhlasím s Johnem Gruberem, ač neprogramuji domnívám se, že jakékoliv API třetí strany jen velmi těžko bude držet krok s Apple, zejména pro to, že Apple může plánovat některé funkce i řadu let dopředu. Na začátku si pro to prostě udělá prostor, který později, až bude více času, bude zaplněn. Tento prostor však může být zaplněn třetí stranou (například kvůli získání vyšší rychlosti), což pak může zapříčinit nekompatibility v budoucích verzí OS. Nebude pak vývojářům lépe, pokud zůstanou u nástrojů Apple?

Poslat Budoucnost vývojářských platforem u Apple na facebook
Publikováno 30.11.2009
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License