Současný i minulý hardware Apple - První Apple

Apple IIc Plus

Apple IIc Plus
Foto: Apple

Apple IIc Plus byl šestým a posledním modelem řady Apple II. Plus ve jménu mělo znamenat odkaz na nové funkce, které jsou nabízeny oproti původnímu Apple IIc, jako větší úložný prostor pro data (vestavěná 3,5" disketová mechanika oproti klasické 5,25"), rychlejší rychlost procesoru a základní standardizace systémových komponent. Apple IIc Plus nepřináší do řady Apple II nic nového, pouze integruje komponenty již představené v jiných počítačích série Apple II. Apple jej také uvedl na AppleFestu v San Franciscu s mnohem menšími fanfárami než původní Apple IIc.

Informace o produktu Apple IIc Plus

 

Apple IIgs

Apple IIgs
Foto: Apple

Apple představil Apple IIgs v září 1986. Mnoho lidí předpokládalo, že se jedná o náhradu již zastarávajícího IIe, ale to se nestalo. Apple ponechal oba počítače v produkci velmi dlouhou dobu. Apple IIgs oficiálně odešel do důchodu v prosinci 1992, následován Apple IIe začátkem roku 1993. Apple IIgs je podivuhodný počítač, který však mohl být ješte lepší. Apple dal IIgs grafický interface, monitor s vysokým rozlišením a vylepšené schopnosti pro zvuk. Bohužel přání ponechat IIgs kompatibilní s populárním Apple IIe vyústilo v kompromisní architekturu spojenou s pomalým 2,8 Mhz 65C816 procesorem. Původní Macintosh, uvolněný o dva roky dříve v roce 1984 měl 8 MHz 68000 procesor, mnoho počítačů IBM PC v té době běhalo s 10 až 12 MHz procesorem. Nicméně jako celek byl počítače IIgs skvělým počítačem s velmi chytře navrženou skříní. Apple IIgs je nejlepším počítačem z celé řady Apple II. Původní cena tohoto počítače byla okolo 999 dolarů (bez monitoru).

Informace o produktu Apple IIgs

 

Apple IIe Enhanced/Platinum

Apple IIe Enhanced/Platinum
Foto: Apple

V březnu Apple nahradil původní stroje Apple IIe novou revizí nazvanou Enhanced IIe. Je kompletně identická s předchozím strojem, kromě 4 čipů v základní desce (a malé nálepce "Enhanced" nebo "65C02" umístěné nad indikátorem napájení u klávesnice). Hlavním úkolem aktualizace byla kompatibilita s Apple IIc (který byl vypuštěn rok před ním) a některé změny pro vyhovění Apple II Plus. Změna zahrnovala výměnu procesoru, 65C02 postavený na CMOS a nový znakový ROM a dva nové čipy s ROM firmwarem. 65C02 přidával další CPU instrukce, nové znaky v ROM přidával 32 speciální "MouseText" znaky (které dovolovaly vytvářet displej v textovém módu vypadající jako grafické rozhraní, podobně jako to bylo u kódové stránky 437 u IBM). Nová revize ROM řešila problémy a rychlost s 80ti sloupcovým textem, zavedla možnost používat malá písmenka v Applesoft BASICu a obsahoval řadu další menších vylepšení (a oprav, včetně Mini-Assembleru, který zmizel s uvedení firmware Apple II Plus).

Informace o produktu Apple IIe Enhanced/Platinum

 

Apple IIc

Apple IIc
Foto: Apple

Z historického pohledu je nejdůležitější informací, že zde bylo 5 různých revizí ROM (ROM 255, 0, 3, 4 a 5) a tři různé verze základních desek. Původní Apple IIc podporoval pouze jednu externí 5,25 mechaniku. První základní desky, hlavně ty vyrobené mezi dubnem 1984 a prosincem 1984 měly vadné sériové porty, které vytvářely problémy s připojenými tiskárnami a modemy třetích výrobců na rychlostech 1200 b (bylo to způsobeno čipem 74LS161, který rozděloval hodiny pro sériové porty, které bylo o 3% pomalejší. Oscilátor na novějších deskách problém vyřešil). Druhá revize ROM (označovaná jako ROM 0), přidávala podporu pro externí Apple UniDisk 3,5 disketovou mechaniku. Objevil se i základní kód pro AppleTalk interface, který byl však z pozdějších revizí odstraněn. Další dvě revize ROM ( 3 a 4) upravovali lehce pozměněnou základní desku ve které asi nejvýznamnějším rozdílem byl paměťový soket pro RAM kartu umožňující upgrade až na 1MB.

Informace o produktu Apple IIc

 

Apple III +

Apple III +
Foto: Apple

Vylepšená verze Apple III plus byla uvedena v prosinci 1983. Apple III Plus měla opraveny hardwarové problémy původních Apple III, obsahoval 256KB RAM, hodiny, klávesnici ve stylu Apple IIe. Nicméně tento nový stroj nebyl schopen napravit reputaci Apple III, ani po reklamně "Dovolte abych se znovu představil".

Informace o produktu Apple III +

 
 

Důležité upozornění: Přestože bylo věnováno maximální péči tomu, aby údaje uvedené u jednotlivých modelů bylo maximálně přesné, mohla se vloudit chyba. V takovém případě použijte e-mail malenovinky (zavináč) firstnet (tečka) cz nebo emailový formulář. Pro zaručení přesnosti má každá z položek jednu z následujících ikon.

Označující, že produkt nebyl řádně revidován. Mohou se v popisech objevovat chyby jak v parametrech, tak různé překlepy či může chybět popis produktu.

Označující, že produkt byl revidován jedním uživatelem. V této fázi by měl mít produkt již hotové všechny popisky a opraveny nejzásadnější chyby.

Označujícící, že produkt byl revidován více uživateli a měl by tedy obsahovat zaručené a přesné údaje bez chyb. Záznam o produktu by tedy měl být také kompletní. Tento stav získá záznam, o kterém jeden či více uživatelů prohlásí, že je v pořádku.

 
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License