Hardware Apple: Apple IIgs

Apple IIgs

Apple IIgs
Foto: Apple
 • Procesor
  • Typ: Western Design Center 65SC816
  • Frekvence: 2,8 MHz
  • FPU: integrovaný v CPU
  • Rychlost sběrnice: 1 MHz
  • Datová cesta: 16 bitů
  • Vestavěná ROM: 128/256 kB
  • RAM na desce: 256 kB
  • Maximálně RAM: 8 MB
 • Monitor
  • Rozlišení: 2-bit 640x200; 4-bit 320x200
 • Vstupy/Výstupy
  • ADB: 1
  • Sériový: DB-19
  • SCSI: pomocí rozšiřující karty
  • Reproduktor: mono
 • Ukládání dat
  • Disketová mechanika: 5,25" Disk ][; 800 kB 3,5" Sony
 • Různé
  • Kódové označení: Gumby; Rambo; Phoenix; Cortland
  • Uveden na trh: Září 1986
  • Stažen z trhu: Prosinec 1992

Apple představil Apple IIgs v září 1986. Mnoho lidí předpokládalo, že se jedná o náhradu již zastarávajícího IIe, ale to se nestalo. Apple ponechal oba počítače v produkci velmi dlouhou dobu. Apple IIgs oficiálně odešel do důchodu v prosinci 1992, následován Apple IIe začátkem roku 1993. Apple IIgs je podivuhodný počítač, který však mohl být ješte lepší. Apple dal IIgs grafický interface, monitor s vysokým rozlišením a vylepšené schopnosti pro zvuk. Bohužel přání ponechat IIgs kompatibilní s populárním Apple IIe vyústilo v kompromisní architekturu spojenou s pomalým 2,8 Mhz 65C816 procesorem. Původní Macintosh, uvolněný o dva roky dříve v roce 1984 měl 8 MHz 68000 procesor, mnoho počítačů IBM PC v té době běhalo s 10 až 12 MHz procesorem. Nicméně jako celek byl počítače IIgs skvělým počítačem s velmi chytře navrženou skříní. Apple IIgs je nejlepším počítačem z celé řady Apple II. Původní cena tohoto počítače byla okolo 999 dolarů (bez monitoru).

Apple IIgs znamenal velký skok v celé řadě Apple II. Stále mohl pracovat se dřívějším softwarem Apple II. Procesor byl 16-bit, 2,8 MHz 65SC816. Procesor se mohl zpomalit na 1 MHz kvůli kompatibilitě se staršími programy Apple II hlavně hrami, které byly navrženy na pomalejší běh. První verze IIgs měly na základní desce 256K RAM, samotné IIgs bylo schopné adresovat 8 MB RAM. Uživatel si mohl nastavit RAM disk pomocí GS/OS ovládacího panelu.

Grafika u IIgs byla výrazně vylepšena oproti IIe. IIgs grafika zahrnuje super-hires grafický mód (320 x 200, 16 barev na řádek z 4096 možných nebo 640 x 200 v 16ti simulovaných (4 barvy ve skutečnosti) na řádek z 4096 barev). IIgs má sadu často používaných rutin nazvaných toolbox v ROM, podobně jako Mac a Ensoniq 5503 Digital Oscillator - čipy hudebního syntetizéru schopného generovat zvuk. Apple IIgs může použít Apple II kompozitní monitor, televizi nebo RGB monitor. Apple připravil AppleColor RGB 12" monitor (model A2M6014), který pracoval s IIgs, který měl unikátní, nízkou frekvenci horizontální synchronizace. Byly však prodávány také monitory třetích stran.

Kromě toho, že IIgs mělo 7 volných slotů, jako IIe a RAM slot (podobý s AUX slotem IIe), IIgs měl také jeden sériový port pro tiskárnu, joystick a RGB výstup pro monitor a výstup pro sluchátka.Díky kompatibilitě se softwarem, sloty a vestavěné porty byly většinou exkluzivní. Slot 1 a 2 byly pro modem a tiskárny, 3 pro 80-ti řádkové video, 4 pro ADB myš, 5 pro 3,5 disketovou mechaniku, 6 pro 5,25" mechaniku a 7 byl používán pro AppleTalk. Pomocí ovládacího panelu (vyvolával se zkratkou kontrol-open apple-escape) mohl jste si zvolit v jakém módu bude každý slot: vestavěný port nebo cokoliv je ve fyzickém slotu. Apple IIgs nemá interní disk, ale Apple a další společnosti nabízely velmi rychlou SCSI kartu pro připojení pevného disku. Několik společností jako AE prodávalo náhradu napájení, obsahující pevný disk.

Apple IIgs používal ProDOS (8-bit nebo 16-bit) a GS/OS, sofistikovaný operační systém s lepšími funkcemi z Mac OS. IIgs měl možnost používat DOS 3.3 aplikace na 5,25 disketách. DOS 3.3 byl navržen pro 5,25 diskety s kapacitou 143K, ProDOS mohl používat 5,25" nebo 3,5" diskety s úložnou kapacitou od 800K do 1,4Mb. IIgs nepodporovalo nativně 1,4MB disky bez přidané karty.

Apple změnil čipy ROM 3x během života IIgs: ROM 00, ROM 01 a ROM 3. Nejstarší ROM 00 byla vypuštěna v roce 1986, ROM 00 IIgs potřebovalo výměnu jedno nebo dvou čipů (ROM a pravděpodobně také ovladač grafiky), aby z něj stala revize z ROM 01. Poslední revize základní desky, známá jako ROM 3 měla větší ROM (256K oproti 128K). Extra ROM dovolovala přístup větší části operačního systému odsud, čímž zrychlovala start a běh GS/OS a jeho programů. Nicméně z programátorského hlediska měly obě revize stejný toolbox. ROM 2 verze IIgs nikdy neexistovala. Pro zjištění o jakou revizi IIgs se jedná stačí stroj nastartovat. Během startu bude ukazovat, že se jedná o APple IIgs. Dole bude říkat, že se jedná o revizi "ROM Version 01" nebo "ROM Version 3". Pokud zde není žádný text, budete mít revizi ROM 00.

Velmi výraznou novinkou v ROM 3 revizi je držák na 3,6V baterii. Je to tentýž konektor pro baterii, která se používá v Macintoshi. Díky tomu je snadné ji vyměnit. První verze IIgs měly baterii vestavěnou do základní desky.

Poslední verzí GS/OS je System 6.0.1. Ta může být stažena přímo od Apple (odkaz Browse the Apple II and Apple IIgs). Pro instalaci operačního systému musíte stáhnout 7 disket 800K.

Úspěchy v prodeji

I přes to, že se Apple IIgs prodávalo z počátku velmi dobře (prodávalo se více než Macy), úvodní úspěch nevydržel dlouho. Apple nedělal stroji žádnou vážnější reklamu a časem byly více prodávány Amigy a Macy. Mimo Spojené Státy měl Apple IIgs vliv jen ve Francii, ale obrovské ceny v porovnání s těmi za Commodor a Atari velmi ztížili pozici tohoto stroje v Evropě. Amiga se totiž prodávala za polovinu toho co IIgs.

Řada Apple II

Apple II (často označovaný jako Apple ][ nebo Apple //) byl prvním velmi úspěšným masově produkovaným mikropočítačem vyráběným společností Apple Computer (Dnes přejmenovaným na Apple Inc.) a uvedeným v roce 1977. V smyslu jednoduchosti použití, funkcí a rozšiřování byl Apple dvě velkým technologickým pokrokem oproti jeho předchůdci Apple I, s omezenou produkcí pouze elektrického obvodu pro zájemce ze řad elektro-amatérů, které objevovali mnoho funkcí, které udělaly Apple II tak úspěšným produktem. Když byl tento počítač předveden na West Coast Computer Faire v roce 1977, Apple II byl mezi prvními úspěšnými osobními počítači zodpovědnými za úspěšný start společnosti Apple (a dovolil také několika dalším společnostem úspěšný start). Během následujících let bylo uvedeno na trh a prodáno mnoho modelů, ale tento model se prodával s drobnými úpravami až do 90-tých let. Když se ukončila jeho výroba v roce 1993, prodalo se mezi pěti až šesti milióny kusů Apple II (včetně v průměru 1,25 miliónů Apple IIgs modelu).

Apple II se stal nejznámějším a úspěšným počítačem během 80tých a začátkem 90-tých let. Byl agresivně propagován díky slevám za hromadný odběr a úpravami pro školní instituce, což vedlo k prvnímu počítači, který se rozšířil na americkém druhém stupni. Díky zaměřenému úsilí na vývoj školního a obchodního software pro Apple II, včetně vypuštění populárního VisiCalc tabulkového editoru v roce 1979, byl počítač populární mezi obchodníky a rodinami s dětmi.

Původní operační systém Apple II byl postaven na BASIC interpretru v ROM. Většina komerčního software Apple II na disku – výukových her a produktivních programů startovaly přímo na hardware a buď neměli operační systém, nebo si vytvářely vlastní (byl neviditelný pro uživatele). Apple DOS Diskový operační systém byl přidán až kvůli podpoře disketové mechaniky. Poslední verze byla Apple DOS 3.3. Apple DOS byl pak nahrazen ProDOS, který podporoval hierarchický souborový systém a zařízení pro ukládání dat. S volitelnou rozšiřovací kartou třetí strany Z80, Apple II mohl nastartovat do operačního systému CP/M a spouštět WordStart, dBase II a další CPM software. Na sklonku svého vývoj, koncem 80tých let platforma získala grafický vzhled a hybridu Apple II a Macintosh s uvedením Apple IIgs. V roce 1992 měla platforma 16-bit zpracování dat, myší ovládaný uživatelský interface a grafické a zvukové schopnosti daleko za schopnostmi originálního Apple II.

Drahé uživatelské rozhraní Lisy uvedené v roce 1983 nebylo komerčně úspěšné. Macintosh byl uveden v roce 1984, ale překonal sérii Apple II až v roce 1993. Dokonce i po uvedení Macintoshe byla série Apple II primárním zdrojem příjmu společnosti Apple celá léta: s příslušnou komunitou vývojářům třetích stran a obchodníků to vytvořilo segment na trhu s obratem miliardu dolarů ročně. Poslední kus Apple IIgs byl prodán koncem roku 1992, poslední počítač ze série Apple II - Apple IIe se přestal vyrábět 15. října 1993.

 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License